Najčastejšie otázky

Pretože sme špecialisti na kľučky a kovanie a vieme o svojich výrobkoch všetko dôležité, môžeme Vám ihneď zodpovedať otázky, ktoré často počúvame.

14 najčastejších otázok

Aký materiál zvoliť pre kľučku?

Materiál kľučiek musí byť kvalitný, pretože kľučky sú jedným z najfrekventovanejších výrobkov v každom objekte. V M&T používáme lene kvalitné materiály tj. masívna mosadz alebo nerez oceľ. V žiadnom prípade nedoporučujeme kupovať kovanie z materiálu Zamak (lacná zliatina kovov). Ide o porézny materiál s problematickým galvanickým pokovením, čo má vždy za následok nízku priľnavosť a oteruvzdornosť povrchu (povrch sa rýchlo opotrebuje). Pred nákupom kovanía sa o použitých materiáloch vždy informujte u svojho predajcu. Tu prehľad predajných miest.

Aký povrch kľučiek si vybrať?

Povrch vyberajte starostlivo podľa umiestnenia kovania (interiér /exteriér), farebné a materiálové prevedenie vyberajte z našej ponuky .. tu nájdete potrebné informácie o všetkých variantách povrchov a možnostiach použitia

Môžem si kovanie M&T namontovať sám?

Kovanie má mať ako svoju hlavnú prioritu dlhodobú funkčnosť, tzn. bezchybné otváranie dverí. Preto montáž kovania nikdy nepodceňujte a zverte ju odborníkom. Prezrite si sieť predajní a servisných miest M&T, kde si vyberiete kovanie a zároveň dohodnete odbornú montáž .. tu prehľad predejných miest

Je Bezpečnostná rozeta dostatočne bezpečná?

Bezpečnostná rozeta spľňa všetky bezpečnostné požiadavky ako štítové bezpečnostné kovanie, tzn. plne nahrádza rozšírené štítové kovania. Zároveň dizajnovo dopĺňa rozetové kovanie na interiérových dverách. Pozor: dohodnite si s výrobcom dverí prípravu Bezpečnostnej rozety do vchodových dverí s veľkým predstihom, aby Vám pri výrobe dverí neurobili montážne otvory pre štítové kovanie. Viac o Bezpečnostnej rozete

Čo je to titán?

Titán je výnimočný povrch s výnimočnými vlastnosťami, ktorý sa vo väčšej miere používá pri výrobe špeciálnych lakárskych nástrojov, obrábacích nástrojov, leteckom a automobilovom priemysle, pri výrobe luxusných hodiniek a tiež kľučiek M&T .. ďalšie informácie o titáne

Aké kovanie je vhodné do interiéru, aké do exteriéru?

Kovanie M&T je vyrábané iba z kvalitných materiálov ako je masívna mosadz a nerez oceľ. Tieto materiály predurčujú použitie do interiéru aj do exteriéru, limitujúce sú iba niektoré povrchové úpravy. V ponuke máme aj prevedenie s doživotnou zárukou .. tu presné informácie o každej povrchovej úprave a jeho použití

Kúpili sme si kovanie „no name“, chceli by sme ho vymeniť za kvalitné značkové M&T, ale už máme rozvŕtané dvere, čo s tým?

Aj keď už máte na dverách vyvŕtané otvory pre pôvodné kovanie, máme pripravené 2 varianty opravných sád, ktoré umožňujú namontovať kovanie M&T tak ako by sa kovanie montovalo na nové dvere s kompletnou zárukou na mechaniku kľučky. Na výmene kovania sa dohodnite s autorizovaným predajcom.

Kovanie sa mi ušpinilo, ako ho čistit?

Obyčajne sa jedná o znečistenie / fľaky spôsobené vyzrážanou vodou na povrchu kľučiek …preto nenechávejte na kovaniach zbytky vody a poutierajte ho vždy do sucha. Ak už máte na kovaní tmavšie škvrny, je možné ich vyčistiť tvrdšou školskou gumou, alebo vyčistit utierkou s prípravkom Sidol .. tu informácie aký prípravok použíť na jednotlivé povrchy kľučiek

Ako mám správne určiť orientáciu dverí ľavé/pravé?

Pri otváraní dverí k sebe majú ľavé dvere umiestnené pánty na ľavej strane.
Pri otváraní dverí k sebe majú pravé dvere umiestnené pánty na pravej strane. a otevíráme je zleva doprava.

Ako správne určim orientáciu kľučky ľavá/pravá?

Ľavá kľučka smeruje vždy doľava smerom k dverným pántom a prirodzene ju chytáme ľavou rukou.
Pravá kľučka smeruje vždy doprava smerom k dvernýcm pántom a prirodzene ju chytáme pravou rukou.

V akej polohe má byť drážka na WC ex rozete/štítku pri otvorených dverách a v akej polohe pri uzamknutých dverách?

Je to úplne ľubovoľné – drážka nenesie žiadnu informáciu o stave otvorenia/uzamknutia dverí, na každých dverách môže byť v inej polohe.

Tu presný výklad M&T:
Drážka na WC EX je technickou drážkou na zaistenie núdzového otvárania. Drážka nemá ďalšie opodstatnenie a nenesie žiadnu ďalšiu informáciu napr. o polohe vzhľadom k funkcii otvorené/zatvorené. Nemá jasne definovaný rozmer ani veľkosť, tzn. u rôznych modelov WC kľučiek sú i rôzne veľkosti drážok v náväznosti na veľkosť WC EX mechanizmu. Nemá definovanú žiadnu konkrétnu polohu – tzn. horizontálne, diagonálne, vertikálne.

V prípade potreby presného určenia stavu dverí otvorené/uzamknuté je možné využiť WC ex rozetu s farebným ukazovateľom zelená/červená.

Kľučka na dverách nie je dokonale vodorovne, smeruje mierne nahor alebo nadol … ako to má byť správne?

Vzhľadom na potrebu dodržania konštrukčných a technologických tolerancií medzi komponentmi v dvernom zámku a v kľuke je povolená odchýlka na konci (špičke) kľučky ±3° oproti horizontálnej polohe.
Všetko detailne popísané v znaleckom posudku č.16/5/16 „Vymedzenie tolerancií medzi zámkom a vrchným kovaním” vypracovaného podľa noriem ČSN 12209, EN 22768-1, EN 22768-2. U M&T k dispozícii.

Kľučka na dverách má vakel smerom hore pri zatlačení zospodu na špičku kľučky, alebo smerom k dverám pri zatlačení na špičku zo strany, je to v poriadku?

Vzhľadom k nutným toleranciám komponentov zámkov a kľuky môže byť odchýlka pri tomto „neobvyklý” pohyb do 15° .. táto vôľa je i z bezpečnostných dôvodov, aby sa obmedzilo/zmiernilo poranenie pri nechcenom kontakte.
Všetko detailne popísané v znaleckom posudku č.16/5/16 „Vymedzenie tolerancií medzi zámkom a vrchným kovaním” vypracovaného podľa noriem ČSN 12209, EN 22768-1, EN 22768-2. U M&T k dispozícii.

V akých cenových hladinách sú dverné kľučky M&T?

Celkom máme v M&T 444 modelov kľučiek rozlíšených aj podľa povrchovej úpravy, konštrukcie a prevedenia roziet. 69 modelov je v cene do 40 €, 247 modelov do 70 €, 109 modelů do 120 €, 19 modelů nad 120 € bez DPH.

Máte inú otázku?

Napíšte nám